Stowarzyszenie Przyjaciół Bratoszewic

  SPB  
    -home  
    -o nas  
    -dokumenty  
    -informacje  
    -archiwum  
    -kontakt  
     
  Bratoszewice  
    -historia
    -pałac
  -kościół  
     
  Inne  
    -książka  
     
     
     
     
       
       
 
   
       

 
 

Stowarzyszenie Przyjaciół Bratoszewic uprzejmie zawiadamia o ukazaniu się książki
Z dziejów Bratoszewic
autorstwa członkini SPB,
Pani Alicji Król Kamińskiej.

Książka jest monograficzną opowieścią o jednej z najstarszych miejscowości gminy Stryków
i jest pierwszym tego rodzaju opracowaniem dziejów wsi Bratoszewice.

Autorka w oparciu o rzetelnie prowadzone badania archiwalne i rozmowy z mieszkańcami przedstawia dzieje Bratoszewic od czasów najdawniejszych aż po rok 2007, uwzględniając dzieje miejscowej parafii rzymskokatolickiej, placówek oświatowo – kulturalnych. Zamieściła także rozdział opisujący historię i działalność Stowarzyszenia Przyjaciół Bratoszewic. „Miałem przyjemność obserwować powstanie poniższej monografii. Wiem jak czaso- i pracochłonne było zdobywanie materiałów. Przy pisaniu Autorka musiała wykazać się dużą znajomością geografii, historii. Wszystkie badania prowadziła osobiście. Liczne i kosztowne były wyjazdy do archiwów w Łodzi, Warszawie, Zgierzu i Łowiczu. Stare dokumenty źródłowe, pisane po łacinie czy rosyjsku, trzeba było przetłumaczyć. Wiele czasu poświęciła na drobiazgowe, często trudne oraz żmudne wyjaśnianie i łączenie w całość wątków, tropów i śladów. Niemało też odbyła spotkań z ludźmi – świadkami minionych epok, krewnymi lub znajomymi tych, którzy odeszli, albo z podobnymi sobie zapaleńcami gromadzącymi pamiątki z dawnych czasów, aby historia naszych rodzimych miejscowości i ich mieszkańców nie odeszła w niepamięć. Była to jednak bardzo miła część tej trudnej pracy, bo widziałem, że rozmówcy chętnie wspominali i opowiadali o Bratoszewicach, o tym co sami tu przeżyli, udostępniali ciekawe, stare fotografie i dokumenty.” – pisze we wstępie do książki prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Bratoszewic Damian Drzewiecki.

Monografia jest pięknie wydana przez Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie, a jej treść uzupełniają liczne fotografie, mapy, tablice genealogiczne, przypisy, bogata bibliografia oraz indeks osobowy. Wydanie książki sfinansował Urząd Miasta – Gminy Stryków.

Książkę można nabyć za zaliczeniem pocztowym.
Cena książki to 40 zł + koszt przesyłki (Poczta Polska – ok. 15 zł).
 Zamówienia (zawierające dane do wysyłki) można przesyłać na adresy e-mail: d.drzewiecki@wp.pl, domkam@biol.uni.lodz.pl, a.krol-kaminska@wp.pl.

Istnieje możliwość uzyskania dedykacji i autografu Autorki książki.

 


 
 

Przydatne linki

www.strykow.pl

www.pajacyk.pl

www.polskieserce.pl

www.bratoszewice2.republika.pl

http://www.bratoszewice.osp.org.pl

©Copyright SPB